Haber

Sudan ordusu, Mısır askeri ataşesini yardımcısını öldürmekle suçladı

Sudan ordusu, Mısır’ın Hartum Büyükelçiliği Askeri Ataşe Yardımcısı Muhammed El-Hüseyin Muhammed er-Ravi’yi öldürmekle Hızlı İkmal Güçlerini (HDK) suçladı.

Ordudan yapılan açıklamada, “Mısır askeri ataşe yardımcısı Muhammed el-Hüseyin Muhammed er-Ravi, Seyyid Abdurrahman Caddesi üzerinde seyir halindeyken isyancı milislerin açtığı ateş sonucu şehit olmuştur. Hartum bu akşam.” kelimeler kullanıldı.

Sudan Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada, kardeş Mısır halkına taziyelerini ileterek, “Silahlı Kuvvetler, ülkedeki diplomatik misyonlar da dahil olmak üzere isyancı HDK milisleri tarafından ayrım gözetmeksizin insanların hayatına kastedilmesini en güçlü şekilde kınıyor.” değerlendirme yapıldı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Birleşmiş Milletler İnsani Uyum Ofisi (OCHA) ise başkent Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan’dan bu yana çıkan çatışmalarda 427 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 700 kişinin yaralandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu