Ekonomi

Petrolde dengeyi arayın

Küresel gösterge Brent Pazartesi günü yüzde 0,2 düştükten sonra varil başına 78 doların üzerinde tutunurken, ABD ham petrolü 73 doların altında. altında süreci gördü. Pazartesi günü bir ABD ticari gemisinin balistik füzeyle vurulması, hayati önem taşıyan su yolunun çok riskli olmaya devam ettiği yönündeki uyarıların altını çizdi. Bölgenin başka yerlerinde İran Muhafız Birlikleri kuzey Irak ve Suriye’deki hedeflere füzeler fırlattı.

Dünya ham petrolünün üçte birini sağlayan bölgede artan gerilimlere rağmen vadeli işlemler daha geniş finansal piyasalardan gelen aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya. Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, devam eden enflasyon ve jeopolitik riskler göz önüne alındığında, bu yıl faiz indirimi için henüz çok erken olabileceğinin sinyalini verdi. ABD doları Salı günü yükselerek emtiaları denizaşırı alıcılar için daha değerli hale getirdi.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Ham petrolün Orta Doğu’daki gerilimlerdeki son hamleyi görmezden gelmesi biraz şaşırtıcı görünüyor. Bu, küresel petrol temellerine ilişkin görünümün ne kadar kasvetli hale geldiğinin bir göstergesi” dedi.

İsrail-Hamas çatışması ham petrolde savaş riski priminin arttığına tanık oldu, ancak bu birkaç hafta sonra azaldı. Gemilere yönelik devam eden saldırılara misilleme olarak geçen hafta ABD öncülüğünde Husi hedeflerine yönelik saldırı, gerilimi yeniden tırmandırdı. Temel risk, İran’ın doğrudan çatışmanın içine çekilmesidir ancak petrol piyasaları bu noktada bu olasılığı göz ardı ediyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu