Teknoloji

NASA’nın Mars gezgini kayalarla belada

NASA tarafından geliştirilen Perseverance aracı, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 18 Şubat 2021 gecesi kızıl gezegendeki Jezero Krateri’ne indi.

Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliğini, Mars’ta daha önce yaşam olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıran Perseverance, kaya örnekleri topluyor.

Tekerleklerine takılan taşlar sorun çıkarıyor

NASA’nın Mars yüzeyini araştıran Perseverance aracı, tekerleklerine sıkışan taşlar nedeniyle zor durumda.

2022 yılının başında halen seyir halinde olan aracın ön tekerleğine sıkışan taş şimdi sağ ön tekerleğe sıkışmış büyük bir taşa sahip.

ilginizi çekebilir Perseverance, Mars’taki gizemli kayaları araştırıyor Haberin Detayları

Gezici araçtaki alçağa monte edilmiş sol ve sağ tehlike kameraları, ön tekerleklerden her iki kayanın görüntüsünü yakalayabildi.

Öte yandan söz konusu taş sayısının artması aracın ileriki zamanlarda görevlerini yapmasını zorlaştırabilir.

Perseverance sistematik olarak Mars yüzeyinde dolaşıyor, bulabildiği her parçayı topluyor ve saklama için numune tüplerine yerleştiriyor. NASA, bu örnekleri 2030’da Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

İçinde kimyasal analiz cihazı, 20 kamera, numune toplamak için kaya matkabı, robotik bir “el” ve minik bir helikopter bulunan Perseverance’ın keşif faaliyeti için 2 yıl Mars’ta kalması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu