Ekonomi

Dolar, Powell’ın sunumu öncesinde düştü

Investing.com – Fed Lideri Jerome Powell‘nin ABD Kongresi’ndeki sunumu yeni hafta başlarken piyasaları temkinli olmaya sevk ettiğinden, Pazartesi günü erken saatlerde ABD doları Avrupa ticaretinde düştü.

Dolar Endeksigeçen hafta Ocak ayından bu yana ilk kez %0,1 kayıpla 104.403’ten işlem gördü.

Fed politikacılarının son yorumları, şişirmeEnflasyon beklenenden daha katı çıktı ve daha fazla faiz artırımına gidilmesi gerektiğine işaret etti.

Bu durum hafta sonu da devam etti ve San Francisco Fed Bankası Lideri Meryem Daly “Bu yüksek enflasyon dönemini aşmak için muhtemelen daha uzun sürecek daha fazla sıkılaştırma adımı atmak gerekecek.”söz konusu.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Cuma günü yaptığı açıklamada merkez bankasıABD’nin gösterge politika faizini mevcut aralığın bir tam puan üzerinde %5,5-5,75 aralığına yükseltebileceği bir senaryoyu değerlendirebileceğini söyledi.

Bu nedenle tüm gözler, Fed’in altı aylık para politikası raporunu Salı günü Senato’ya ve Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’ne sunacak olan Powell’da.

Yatırımcılar şu anda Powell’ın bu ayın sonunda olası büyük bir faiz artırımına yönelik şahin beklentileri yumuşatmaya çalışabileceğinden endişe ediyor.

Aralık ayındaki 50 baz puanlık artışın ardından Fed, 1 Şubat’ta yaptığı son toplantısında faiz artırım oranını 25 baz puana indirdi.

Diğer taraftan avro dolar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine LagardeGeçen hafta %0,8 değer kazanarak, merkez bankasının Mart ayında planlanan 50 baz puanlık saldırının ötesinde devam etmesi gerekebileceğini belirtmesinin ardından %0,2 artarak 1,0653’e ulaştı.

Ocak ayı için avro bölgesi perakende satışlarRaporun oturumun ilerleyen saatlerinde açıklanması bekleniyor ve aylık %1’lik bir büyüme göstermesi bekleniyor; bu, bir önceki ayki %2,7’lik düşüşe göre bir gelişme.

Çin hükümetinin hafta sonu %5’lik 2023 GSYİH hedefini açıklamasının ardından Pekin’in bu yıl ekonomik toparlanma konusunda beklenenden daha temkinli bir duruş sergilemesiyle, dolar/yuanParite %0.1 artışla 6.9174’e yükseldi.

sterlin/dolar1.2037’ye kadar, USD/USDJaponya Merkez Bankası (BoJ) Perşembe günü %0,2 düşerek 0,6754’e geriledi. faizfiyatları rekor seviyelerde tutması bekleniyor toplantıönce dolar/yen, %0,1 düşüşle 135,69 oldu.

Yazar: Peter Hemşire

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu