Haber

James Cleverly kimdir?

İngiltere’nin Muhafazakar Başbakanı Rishi Sunak, Londra polisini Filistin’e destek eylemlerine izin verdiği için ‘çifte standart’ uygulamakla suçlayan Suella Braverman’ı görevden aldı ve yerine Dışişleri Bakanı James Cleverly’yi atadı.

Cleverly, 4 Eylül 1969’da Londra’nın Lewisham kentinde doğdu. Babası İngiliz, annesi Sierra Leone’lu olan Cleverly, Riverston ve Colfe’nin okullarında eğitim gördü. Zekice askerlik eğitimine devam etti ancak buradaki eğitimine 1989 yılında bacağından sakatlanması nedeniyle ara verildi. Lisans eğitimini, şu anda West London Üniversitesi olarak bilinen Ealing College of Higher Education’da Otelcilik Eğitimi alanında 1991 yılında akıllıca tamamladı.

Mezuniyetinin ardından Cleverly, Verenigde Nederlandse Uitgeverijen yayınevinde çalıştı ve 2002 yılında uluslararası satış müdürü olarak Informa’ya katıldı.

İki yıl sonra Cleverly, Crimson Publishing’te reklam müdürü olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında Caspian Yayıncılık’ta online ticaret müdürü olan Cleverly, bir yıl sonra internet yayıncılık şirketi Point and Fire’ın kurucuları arasında yer aldı.

Siyasi kariyerine 2007 yılında Londra Meclisi’nin Bexley ve Bromley bölgesine meclis üyesi seçilerek başlayan James Cleverly, Ocak 2009’da Londra Belediye Başkanı’nın gençlik elçisi oldu. Muhafazakar Partili siyasetçi, 2007 yılından itibaren devlet bakanı olarak görev yaptı. Temmuz 2019’dan Şubat 2020’ye kadar ve Nisan 2019’dan Temmuz 2019’a kadar Avrupa Birliği’nden (AB) Çıkış Dairesi’nde Parlamento Müsteşarı olarak görev yaptı. Cleverly, Mayıs 2015’te Braintree’den Muhafazakar Parti milletvekili seçildi.

Şubat-Temmuz 2022 arasında Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nde Avrupa ve Kuzey Amerika’dan Sorumlu Dışişleri Bakanı olarak görev yapan James Cleverly, 13 Şubat’tan itibaren Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nde Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Dışişleri Bakanı olacak. 2020. atandı. Temmuz 2022’den Eylül 2022’ye kadar Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Cleverly, 6 Eylül 2022’de Dışişleri Bakanı olarak atandı. Bugün yapılan kabine değişikliğiyle Cleverly İngiltere’nin yeni içişleri bakanı oldu.

2000 yılında Susannah Sparks ile evlenen James Cleverly’nin iki çocuğu var. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu