Haber

Çin’de sel ve heyelan: 2 ölü, 16 kayıp

– Çin’de sel ve heyelan: 2 ölü, 16 kayıp

XIAN – Çin’in Xi’an kentinde şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında 2 kişi hayatını kaybetti, 16 kişi de kayboldu.

Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an kentinde etkili olan şiddetli yağışlar, sel ve toprak kaymalarını da beraberinde getirdi. Luanzhen kasabasındaki toprak kaymasında 2 kişi hayatını kaybetti, 16 kişi de kayıplara karıştı. Bölgeye gelen kurtarma ekipleri, arama çalışmalarına başladı. Şiddetli yağış ve heyelan nedeniyle yollar, köprüler ve elektrik hatları da zarar gördü.

Hebei’de 29 ölüm

Ülkenin kuzeyindeki Hebei eyaletinde Dokusuri Tayfunu’nun yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükseldi. Kayıp 16 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi. İlk iddialara göre ildeki ekonomik kaybın 95,8 milyar yuan (13,2 milyar dolar) olduğu belirtilirken, ilin yeniden inşasının 2 yıl sürmesinin beklendiği belirtildi. 3,9 milyon kişinin (eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 5’i) selden etkilendiği, 40 binden fazla evin kullanılamaz hale geldiği kaydedildi. Ayrıca 155.500 konut ile elektrik ve bağlantı hizmeti veren diğer tesisler de ağır hasar gördü.

Temmuz’da 142 ölüm

Çin Acil Durum İdaresi Bakanlığı’na göre, Temmuz ayında ülke genelinde meydana gelen sel ve toprak kaymalarında 142 kişi hayatını kaybetti. Resmi verilere göre 140 yılın en yoğun yağışı geçen hafta başkent Pekin ve komşu Hebei eyaletinde görüldü. Her yaz yurdun bazı bölgelerinde şiddetli yağışlar ve seller görülürken, yurdun bazı bölgelerinde ise şiddetli kuraklıkla mücadele ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu