Haber

Yunanistan’da Roman genci yargıç huzurunda başından vuran polis

Yunanistan’da 16 yaşındaki Roman genci başından vuran polis memuru hakim karşısına çıkarıldı. Ülkede polis şiddetine karşı protestolar sürüyor. Yunanistan’da 16 yaşındaki Roman genci başından vuran polis memuru hakim karşısına çıkarıldı. Selanik’te polisin getirildiği adliye önünde adalet talebiyle toplanan yaklaşık 200 kişilik grup. Gencin arkadaşları, ailesi ve Roman toplumu temsilcilerinden oluşan grup, “Mesele benzin değil, para değildi, polis Roman olduğu için öldürdü” sloganları atarak, Yunan polisinin öldürülmesini istedi. mahkemeye çıkarmak

Orta ve Batı Makedonya Roman Federasyonu Lideri Panaiotis Sabanis yaptığı konuşmada “Adalet istiyoruz. Irkçı bir suç işlendi” dedi. “Yunanistan’da bize karşı ırkçılık var. Bu, polisin sadece Roman olduğu için bir Roman’ı vurduğu ilk olay değil. Son yıllarda, birçok Roman erkek, polisin kanunları çiğnediği için karşılaştığında yaralandı veya ölümcül şekilde vuruldu. ve tutuklanmaktan kaçıyor,” dedi Sabanis.

Gencin yaşadığı Roman topluluğundan Andonis Tasios, “Onu renginden dolayı vurdular. Roman olmasaydı bunu yapmazlardı” dedi.

Ne oldu?

Pazartesi günü kamyoneti ile benzin istasyonuna giren 16 yaşındaki genç, 20 avroluk akaryakıt aldıktan sonra faturayı ödemeden istasyondan kaçtı. Genç adamın kullandığı araç, motosikletli polisler tarafından takip edildi ve kovalamaca sonucunda genç başından vuruldu. Hastanede tedavi altına alınan genç yaşam mücadelesine devam ediyor.

Olayın ardından silahını ateşleyen 34 yaşındaki polis memuru görevden alındı. Memur, kasten adam öldürmeye teşebbüs ve kanuna aykırı silah kullanmakla suçlanıyor.

Yunan polisi, gencin yakalanmamak için kamyonetini motosikletli polislerin üzerine sürdüğünü öne sürüyor. Hakim karşısına çıkarılan polis memuru, ilk ifadesinde kamyonun motosiklete çarpmasını önlemek için ateş ettiğini söyledi. Önce havaya sonra da araca gerçek ateş açtığını söyleyen polis, meslektaşlarının endişelendiği için ateş ettiğini ancak genci hedef almadığını ve motosikletli polise üç el ateş etmeye çalıştığını iddia etti. onun kamyoneti.

Olayın ardından Yunanistan’da başlayan gösteriler devam ediyor. Başkent Atina’nın bir banliyösü olan Aspropirgos’ta dün yaklaşık 30 kişilik bir grubun polise av tüfekleriyle ateş açtığı belirtildi. Yunan devlet televizyonu ERT, burada bir polis memurunun hafif şekilde yaralandığını duyurdu. Ülkenin birçok yerinde toplanan gruplar polise taş attı; çöp konteynırları, lastikler ve araçlar ateşe verildi.

Roman topluluğunun temsilcileri itidal çağrısında bulunuyor. Yunan Romanlar Panhelen Konfederasyonu (Ellan Passe) Lideri Vasilis Pantzos, sabah saatlerinde ERT televizyonuna gösterilerdeki şiddeti tasvip etmediklerini ve bunun yasal olmadığını söyledi. “Ülke genelinde yüksek tansiyonu düşürmeye çalışıyoruz” diyen Pantzos, son yıllarda polisin Romanlara yönelik şiddetinin arttığını ve devletin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini vurguladı.

AP, dpa/EC, ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu