Ekonomi

“Türkiye’de doğalgaz fiyatı merkezde belirlenecek”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’ya gönderecekleri gazın fiyatının büyük ölçüde Türkiye’de kurulması beklenen merkezde belirleneceğini belirtti. söz konusu.

Rusya’ya yönelik “benzeri görülmemiş” yaptırımlara işaret eden Putin, “Döviz rezervlerimizi çalarak, rubleyi çökerterek ve yıkıcı bir enflasyon yaratarak ekonomimizi kısa sürede yok etmek amaçlandı.” söz konusu.

Bu hedeflere ulaşılamayacağını vurgulayan Putin, “Rusya hükümeti, Rusya Merkez Bankası ve bölgelerin ortak çabaları sayesinde durumu istikrara kavuşturmayı başardık. Rusya ekonomisinin yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor. yıl sonuna kadar. Bu bir düşüş, evet, ancak çoğunlukla Batılı ve bazı uzmanlarımızın beklediği gibi. 20 küçülmeyecek.” sözlerini kullandı.

Rus rublesinin de bu yıl en güçlü para birimlerinden biri haline geldiğini vurgulayan Putin, “Sermaye çıkışlarının düzenlenmesi, gaz ödemelerinin rubleye çevrilmesi gerekliliği, ulusal para birimlerinin ticarette etkin kullanılması kararlarımız sayesinde bu sonuca ulaştık. ortaklarımızla ve sorumlu bir maliye politikasıyla.” söz konusu.

“Rusya’nın Avrupa’ya ihracatı arttı”

Rusya’nın önemli ticaret ortaklarıyla lojistik ve mali kısıtlamaları kaldıracağını belirten Vladimir Putin, “Batılı ülkelerin yaptırımlarla Rusya’yı dünyada kalkınmanın eşiğine getirmeye çalıştığını hatırlatmak isterim. Ama biz asla başaramayacağız.” Tam tersine, bundan faydalanan herkesle işbirliğimizi genişletiyoruz ve genişletmeye devam edeceğiz.” dedi.

Rusya’nın yaptırımlara rağmen Avrupa Birliği’ne (AB) ihracatını önemli ölçüde artırdığını vurgulayan Putin, “İlginç bir gözlem var. Yaptırımlara rağmen AB’ye temel ürün ihracatımız 1,5 kat, toplam ihracatımız ise yüzde 100 arttı. Yılın ilk 9 ayında yüzde 42. Ticaret fazlası veren “Avrupa, ihracatı durdururken bizim ürün ve hizmetlerimizi tüketmeye devam ediyor. Böyle bir dengesizlik sonsuza kadar devam edemez.” dedi.

Putin, Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz merkeziyle ilgili de şunları söyledi:

“Türkiye’nin doğal gaz altyapısı önemli bir potansiyele sahip. Önümüzdeki aylarda kurulacak olan doğal gaz merkezinde elektronik ticaret platformu kurulabilir. Avrupalı ​​tüketiciler için doğal gazın fiyatı büyük ölçüde merkezde (Türkiye’de) belirlenecek. . Elleriyle yaptıklarından dolayı bizi suçlu göstermeye çalışıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu