İş

TikTok yasağı Biden’ın 2024 kampanya erişimini etkileyebilir

Devam eden ulusal güvenlik endişelerinin ortasında, Başkan Joe Biden’ın TikTok’a yönelik bir yasağı imzalama yönündeki potansiyel kararı, Demokrat Parti’nin yaklaşan 2024 seçimleri için çok önemli bir demografik grup olan genç seçmenlerle bağlantı kurma yeteneğini önemli ölçüde etkileyebilir. Başkanın TikTok’taki son kampanya videosu, özellikle Donald Trump’ın Sosyal Güvenlik konusundaki tutumunu eleştirdiği için binlerce beğeni aldı. Bununla birlikte, Cumhuriyetçiler Meclisi’nin Çarşamba günü TikTok’un ABD operasyonlarının zorla satılmasına ya da tamamen yasaklanmasına yol açabilecek bir yasa tasarısını kabul etmesi nedeniyle platformun geleceği belirsiz.

Önerilen yasa, uygulamanın Çinli ana şirketi ByteDance ile olan bağlarına ve bunun ABD ulusal güvenliği için oluşturduğu potansiyel risklere bir yanıt olarak geliyor. Beyaz Saray, Biden’ın Senato’dan geçmesi halinde imzalamaya hazır olduğu tasarının güçlü bir savunucusu oldu. Bu duruşa rağmen, kampanya yakın zamanda TikTok’a katıldı ve BidenHQ’nun 237.500’den fazla takipçiye ulaşması ve @thedemocrats’ın 13 Mart itibariyle yarım milyonu aşmasıyla önemli bir takipçi artışı gördü.

Siyasi stratejistler, eskiden Twitter olarak bilinen X gibi platformların taciz sınırlamalarını azaltması ve Facebook’un (NASDAQ:META) siyasi içerikten uzaklaşmasıyla Demokrat eğilimli siyasi söylemde TikTok’a doğru bir kayma olduğunu gözlemledi. Pew Research Center’ın 2023 yılında yaptığı bir araştırmaya göre TikTok, ABD’deki düzenli haber tüketicilerinin yaklaşık %60’ının Demokrat ya da Demokrat eğilimli olarak tanımladığı yeni nesil siyasetle ilgili Amerikalılar için tercih edilen bir platform haline geldi.

TikTok, kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığı iddialarını reddetti ve bir yasağın Amerikalıların ifade özgürlüğü hakkını ihlal edeceğini savundu. Bu arada Beyaz Saray, Biden’ın öğrenci borçları ve ekonomi politikaları gibi konulardaki mesajlarını güçlendirmek için TikTok ve diğer platformlardaki etkileyicileri ve içerik oluşturucuları bilgilendirdi.

Kampanya stratejisi açısından olası sonuçlarına rağmen Beyaz Saray yetkilileri, ulusal güvenliğin platformun yeniden seçilme çabalarına yönelik faydasından daha öncelikli olduğunu savunuyor. Biden yönetimi personelinin iş telefonlarında TikTok bulundurması yasak ve Beyaz Saray ile yakın temas halinde olan kampanya personeli, TikTok kullanımlarını diğer hassas iş akışlarından ayırmak için genellikle iki telefon taşıyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa göre, Senato’nun tasarı hakkındaki kararı yaklaşırken, kampanya “bekle ve gör modunda” kalmaya ve seçmenlere “bulundukları yerde” ulaşmaya çalışmaya devam ediyor. Devam eden tartışma, Washington’da Çin’in yapay zekadan liman altyapısına kadar çeşitli alanlardaki etkisine ilişkin daha geniş endişeleri yansıtıyor.

InvestingPro Insights

Facebook (NASDAQ: META) gibi platformların kamusal söylemin şekillendirilmesinde önemli bir rol oynamasıyla birlikte siyasi katılımın dinamikleri değişiyor. Makale, sosyal medyanın siyasi iletişimdeki önemini vurgularken, bu platformların arkasındaki şirketlerin mali sağlığını ve pazardaki konumunu göz önünde bulundurmak çok önemlidir. İşte InvestingPro’dan META’nın mevcut mali durumunu yansıtan bazı önemli bilgiler:

META’nın piyasa değeri 1,27 trilyon dolar gibi güçlü bir seviyede ve bu da şirketin İnteraktif Medya ve Hizmetler sektöründeki ağır sıklet konumunun altını çiziyor. Şirketin mevcut hisse fiyatının hisse başına kazancına oranının bir ölçüsü olan F/K oranı 32,76’dır ve yatırımcıların gelecekteki büyüme beklentilerini göstermektedir. META’nın yakın vadeli kazanç büyümesine kıyasla düşük bir F/K oranıyla işlem görmesi, piyasada değerinin düşük olduğuna dair bir işaret olabilir.

Ayrıca META, 1Ç 2023 itibarıyla son on iki ayda %15,69’luk gelir artışıyla güçlü bir finansal performans sergilemiştir. Bu büyüme, şirketin zaman içinde kazançlarını artırma kabiliyetini yansıtan, 2023’ün ilk çeyreğinde %24,7’lik önemli bir çeyreklik gelir artışı ile daha da vurgulanmaktadır. Ayrıca, META’nın %80,72’lik brüt kâr marjı, gelire oranla maliyetleri yönetmedeki etkinliğini vurgulamaktadır.

META için InvestingPro İpuçları arasında bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurması ve likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aşması yer alıyor. Bu göstergeler, ekonomik dalgalanmaları atlatabilen ve gelecekteki büyümeye yatırım yapabilen güçlü bir finansal yapıya işaret ediyor. Mevcut 13 ek InvestingPro İpucu ile kullanıcılar META’nın finansal sağlığı ve piyasa potansiyeli hakkında daha derin bilgiler edinebilirler. Bunları daha fazla keşfetmek isteyenler, InvestingPro’da InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı düşünebilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu