Ekonomi

Pandora mücevherlerinin satışları arttı, yıllık tahminler yükseldi

Danimarkalı mücevher üreticisi Pandora (OTC:PANDY) Çarşamba günü üçüncü çeyrek karında beklenenden daha küçük bir düşüş bildirdi. Bu, mağazalarındaki müşteri sayısındaki artışa bağlandı ve bu da şirketin tüm yıl satış görünümünü yükseltmesine neden oldu. Bu haber Pandora’nın hisselerinin artmasına neden oldu.

Dünya çapında bilezik ve takılarıyla tanınan Pandora, organik satışlarının yüzde 6 büyüme tahmininin üzerine çıkarak yüzde 11 arttığını açıkladı. Şirket ayrıca dördüncü çeyrekte “sağlıklı” bir ticaret ortamı bildirdi.

Pandora, daha önce %2-%5 olarak tahmin edilen organik satış büyümesinin artık %5-%6 arasında olacağını öngörüyor. Ancak faaliyet kar marjının %25 civarında olacağı yönündeki tahminini korudu.

Pandora’nın hisseleri GMT 08:29’da %5 artışla 847 krona yükseldi. Mücevherlerini 100’den fazla ülkede 2.500 konsept mağazası da dahil olmak üzere 6.500 satış noktası aracılığıyla satan şirketin faaliyet karı, önceki yıl 978 milyon krondan 920 milyon krona (132 milyon $) düştü. Kârdaki bu düşüş artan maliyetlere bağlı olmasına rağmen yine de analistlerin 875 milyon kronluk kâr beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Eşler arası satışlardaki iyileşme, son dönemde marka girişimleriyle müşteri trafiğinin arttığı ABD pazarından kaynaklandı. JPMorgan (NYSE: JPMAnalistler, “Bu, genel olarak istikrarsız bir perakende ortamı bağlamında güçlü bir gelişmedir” dedi.

CEO Alexander Lacik, artan tüketici ilgisini şirketin markaya yaptığı yatırımlara bağladı. Uygun fiyatlı lüks marka aynı zamanda maliyet tasarrufları ve fiyat artışlarının da yardımıyla %79’luk rekor bir brüt kar marjı bildirdi.

Ancak yüksek emtia fiyatları ve döviz kurları nedeniyle faaliyet marjı düştü. Ancak kümelenme bu faktörlerin net etkisinin dördüncü çeyrekte olumluya dönmesini bekliyor.

Üçüncü çeyrekte Pandora, turistlerin etkisiyle pazarlarda ve koleksiyonlarda beklenmedik bir talep artışı gördü. Şirket, bu yaz tatili modelinin gelecek yılın ilgili çeyreğinde tekrarlanmayabileceğini belirtti.

(1$ = 6,9798 Danimarka Kronu)

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu