İş

Milyonlarca soru cevaplandı! İşte EYT’liler için emeklilik yol haritası

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT yönetmeliğinin yasalaşmasıyla birlikte gözler başvuru sürecine çevrildi. EYT yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Başvuru süreci bundan sonra başlayacak.

EYT KİŞİLERİ ÖNCE ÇIKMAK İÇİN BAŞVURU YAPACAKLAR.

Kanunda belirtilen şartları taşıyanlardan sigorta kolu 4/a (SSK) olanlar, öncelikle mevcut işyerlerine “emeklilik” gerekçesi ile emeklilik başvurusunda bulunacak. EYT’liler, işverenin işten çıkarma bildirimini takiben e-Devlet üzerinden kolayca emeklilik başvurusu yapabilecek. Son olarak başvurular belge bazında incelenecek ve emekli maaşı alıp almamaya karar verilecek. Şartları sağlayan ve emekliliğe hak kazananlar en kısa sürede emekli maaşlarını alacak.

İŞVERENLER NE YAPACAK?

İşverenler, EYT kapsamına girenlerin işten çıkarma süreçlerinde olağan emeklilik prosedürlerini takip edecek. Bu kapsamda işten çıkarmada 8 numaralı kod kullanılacaktır. Patron emekliye hak ettiği kıdem tazminatını ödeyecek. EYT üyelerinin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan takviye verilecek. EYT kapsamında emekli olanlar ise 30 gün içinde aynı işyerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında SGK prim indiriminden yararlanabilecek.

KIDEM YARDIMLARININ HESAPLANMASI

Türkiye’de ilk kez 1936 yılında çıkarılan İş Kanunu ile uygulanmaya başlayan kıdem tazminatı, bir işyerinde en az 1 yıldır çalışmakta olan işçinin belirli kurallar çerçevesinde aldığı götürü ödeme bedelini ifade eder. karşılanır. Kıdem tazminatı hesaplanırken personelin işten ayrıldığı tarihteki son brüt ücreti esas alınır. Personele işyerinde geçirdiği her yıl için bir aylık (30 gün) brüt ücret ödenir, bu ödemeden sadece damga vergisi kesilir.

HUKUK KAPSAMINDA KİMLER VAR?

EYT’de rastgele bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Toplam 5 milyon çalışanı etkileyen düzenleme ile 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

9 Eylül 1999 tarihinden önce istihdam edilenler yasadan yararlanacak. Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl olmak üzere 4/a (SSK) sigortası olanlar ile kademeli prim gün şartı 5000-5975 arasında olanlar, 4/b (Bağkur) ve 4/ c (Emekli Sandığı) Kadınlar için 20 tam yıl, erkekler için 25 tam yıl hizmet süresi olanlar aylık alabilecek.

karakoyunluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu