Haber

Mehmet Güllüoğlu’nun depremin hemen ardından Türkiye’ye çağrıldığı ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 6 Şubat’ta 4.17’de 7.7; Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde iki deprem ve Gaziantep’te 6.4 ve 6.5 büyüklüğünde iki deprem Türkiye’yi derinden sarstı.

Devlet, art arda meydana gelen büyük depremlerin ilk anlarından itibaren tüm kurumlarıyla vatandaşlarını canlı kurtarmaya ve kurtarılan vatandaşlarının barınma sorunlarını çözmeye odaklandı.

DEPREMDEN HEMEN SONRA TÜRKİYE’YE ÇAĞRILANDI

10 ilde çalışmalar büyük bir özveriyle yürütülürken dikkat çekici atamanın yapıldığı öğrenildi. Daha önce Kızılay Lideri ve AFAD Başkanı olan ve daha sonra 2020 yılında Tanzanya Büyükelçisi olarak atanan Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye çağrıldığı ortaya çıktı.

ADANA’DA 24 SAATTE ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Büyükelçi Güllüoğlu, depremden yaklaşık bir gün sonra, 7 Şubat sabahı erken saatlerde Adana’daki etkinliklere katıldı. Öte yandan Tanzanya ile Türkiye arasında ortalama uçuş süresi 8 saat.

Güllüoğlu, 7 Şubat günü saat 08:35’te Adana’daki çalışmalara katıldığı Twitter hesabından, ” Adana’dayız. Dışişleri Bakanlığı, AFAD ve Adana Valiliği olarak yurt dışından gelen yardımları koordine ediyoruz.‘ o ilan etti.

“DEPREMDEN ETKİLENMEYEN BÖLGELERDE İLK İŞLEM KAN VERMEK OLMALIDIR”

Güllüoğlu, depremde ilk yapılması gerekenlerle ilgili olarak, ” Mümkünse depremden etkilenmeyen bölgelerde kan bağışı bugün ilk iş olmalıdır. Özellikle ‘O’ kan grubu önemlidir çünkü acil durumlarda hızla kullanılan kan grubudur!” bilgi verir.

 

KAYNAK: HABER7

haber-anamur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu