Haber

Maden İşçileri Depremin Yıldönümünde Anma Programları Düzenledi

MADENLERDE GÜNÜN İLK IŞIĞINDA ANMA PROGRAMLARI

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giden maden işçileri, çalışma formlarıyla Türk milletinin hafızasına kazındı. Maden işçileri, ‘geçilmez’ kabul edilen molozların arasında bile madenlerde kullandıkları ‘domuz çatı’ gibi tahkimat sistemlerini kullanarak çok sayıda depremzedeyi canlı kurtardı. Zonguldak’tan deprem bölgesine giden son grup madenci 24 Şubat 2023’te kente döndü. Daha sonra işçiler kömür madenlerinde çalışmalarına devam etti. Depremin yıl dönümünde, Türkiye Taşkömürü A.Ş.’nin farklı işyerlerinde mesaiye başlamadan önce, yerin metrelerce altında bulunan maden personeli, günün ilk ışıklarıyla anma programları düzenledi.

‘HAYAT KURTARMAYA ÇALIŞTIK’

Üzülmez Enstitüsü’nde çalışan Gökay Demir, Hatay’da çalıştığını belirterek, “Tecrübelerimize dayanarak oraya domuz çatı yaptık. Tahkimatlarımızı yaptık. Hayat kurtarmaya çalıştık. Birkaç hayat kurtarabildik. Oradaki acıyı unutamadık. Hala aklımızda, hâlâ kalbimizde. Orada yaşananlar çok fazla.” “Üzücü. Her yer dümdüz. Ulaşım da zordu, zor şartlar altında gittik. Bunun olacağını biliyorduk. Oraya ulaşmak için çok uğraştık, zor da olsa gittik. Yaşananlar çok üzücü.” .

‘Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın’

7 Şubat’ta Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunduğunu söyleyen madenci Barış Akyıldız, “Madende edindiğimiz tecrübelerle orada çok sayıda insanın hayatını kurtardık. Allah bir daha böyle acıları yaşatmasın.”

Gelik İşletmesi’nde çalışan Hasan Dernek, Kahramanmaraş’taki depremde çalıştığını belirterek, “Ölüler gitti ama biz hâlâ hatırlıyoruz. Allah geride kalanlara sağlık versin. Devletimizin başına bunlar gelmesin” dedi. ve yine millet. Bir kişiyi sağ çıkardım. Elimizden geleni yapacağız.” “Elimizden geldiğince çalıştık. Eldeki imkanları kullandık. Allah devletimize zarar vermesin. Allah milletimize zeval vermesin, herkes elinden geleni yaptı. Büyük bir felaketti. Bir kişiyi enkazdan kurtardık. yaklaşık 2 saat” dedi.

Namazın ardından madenciler yerin metrelerce altında çalışmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu