Haber

Fransa medyası: Ukraynalılar, İsviçre’deki başarısızlıktan Zelenskiy’in ofisini suçluyor

France 24 muhabiri Cragg, haber sırasında, “Sanırım Ukrayna’da pek çok kişi, Vladimir Zelenskiy’e ve özellikle de bu zirve fikrinin arkasındaki isim olan Ofis Başkanı Andriy Yermak’a oldukça eleştirel yaklaşıyor” ifadesini kullandı.

Uzmanların, bu etkinliğin aslında barış değil, daha çok Ukrayna‘ya destek zirvesi olduğu konusunda hemfikir olduğunu kaydeden Cragg, Kiev yönetiminin Çin ve Küresel Güney ülkelerinin desteğini almakta başarısız olduğuna işaret etti.

Çin’in bu etkinliğe katılmayı tamamen reddettiğini, Endonezya, Hindistan ve Brezilya’nın da sonuç bildirgesine imza atmadığına dikkat çeken muhabir, Brezilya’nın İsviçre’ye elçi gönderdiğini anımsatarak bunun diplomaside en alt seviye olduğunu kaydetti.

Bu anlamda, bu bir başarısızlık ve Ukrayna’da, bu işi profesyonel diplomatlara bırakmak yerine dışişleri bakanı rolünü üstlenen Andrey Yermak’ın yaklaşımına çok eleştirel yaklaşan insanlar var.

İsviçre’nin Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında 15-16 Haziran’da Ukrayna konulu konferans düzenlendi. Konferansa 91 ülke ve 55 ülke liderinin yanı sıra, aralarında Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler’in olduğu 8 kuruluş katıldı. ABD Başkanı Joe Biden, Çin lideri Şi Cinping ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva konferansa katılmadı.

Rusya, konferansa davet edilmemişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’nın yer almadığı bir konferansın anlamsız olduğunu kaydetmişti.

gorelehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu