Ekonomi

Federal Reserve 22 yılın en yüksek kredi faiz oranını koruyor, uzun vadeli enflasyon hedefine odaklanıyor

ABD Merkez Bankası, gösterge borç verme faiz oranını üst üste ikinci kez sabit tutarak, geçen yıl Mart ayında başlattığı faiz artırım kampanyasını duraklattığını gösterdi. Karar, Çarşamba günü yapılan iki günlük politika toplantısının sonunda açıklandı. Kısa vadeli federal fon oranı, 22 yıldır görülmeyen bir seviye olan %5,25 ila %5,5 hedef aralığında kalmaya devam ediyor.

Fed Lideri Jerome Powell, yüzde 2 hedefinin altında sürdürülebilir enflasyona ulaşmanın uzun vadeli bir hedef olduğunu vurguladı. Powell ayrıca Aralık ayındaki yılsonu toplantısı öncesinde iki ek istihdam ve enflasyon raporunun dikkate alınacağını da belirtti. Bu gelişme, üçüncü çeyrekte güçlü büyüme, ılımlı istihdam artışı ve düşük işsizlik ortamında gerçekleşti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), sıkılaşan finansal ve kredi koşullarının ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin bir uyarı yayınladı. Ancak Aralık ayında yapılacak FOMC toplantısında mevcut borç verme faiz oranının korunup korunmayacağına ilişkin belirsizlik devam ediyor.

Orion Portfolio Solutions, Goldman Sachs Asset Management, TradeStation, BOK Financial, Banrion Capital Management, Crewe Advisors, REX Shares ve Key Private Bank’tan sektör uzmanları Fed’in kararına ilişkin görüşlerini paylaştı. İşgücü piyasası ve enflasyon bilgilerinin yakından takip edilmesinin öneminin altını çizdiler. Ayrıca, güçlü ekonomik büyümeye ve hedefin üzerinde enflasyona rağmen yüksek uzun vadeli faiz oranlarının potansiyel olarak daha fazla faiz oranı artışını engelleyebileceğini vurguladılar. ‘Yumuşak iniş’ senaryosu da bir olasılık olarak öne sürüldü.

Federal Reserve’ün faiz artırım kampanyası, enflasyonu %2 hedefine düşürme stratejisinin bir modülü olarak başlatıldı. Ancak borç verme faiz oranının son 22 yılın en yüksek seviyesine ulaşması ve ikinci kez sabit tutulmasıyla politikanın gerekirse ayarlamalara hazır olduğu görülüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu