Ekonomi

EYT’lilere ilk maaşlar verilmeye başlandı

Emeklilik Yaşı Yönetmeliği’nin (EYT) yürürlüğe girmesiyle birlikte Mart ayında emekliliğe başvuranların ödemeleri yapılmaya başlandı. Biriken tutar, maaş belirleme işlemini tamamlayanlara ödenir. Mevzuata göre Mart ayında başvuranlar 1 Nisan itibariyle emekli olmuş sayılıyor.

EYT kapsamında SSK’dan emekli olanlar 1 Nisan ile 17 Nisan arasındaki farkı alırken, Bağ-Kur’lular 25 Nisan’a kadar olan farkı birikmiş olarak alacak. Öte yandan EYT kapsamında yapılan 1,6 milyon başvurudan 250 binden fazlasının tamamlandığı açıklandı. SGK il ve ilçe müdürlüklerinde başvuru süreçlerinin hızlandırılması amacıyla çalışana fazla mesai ücreti ödenmesine karar verildi.

Ortada EYT üyeleri e-Devlet’teki “diğer emeklilik işlemleri” bölümünden “emeklilik günlük ödeme bölümü”nü sorgulayarak ödeme yapıp yapmadıklarını öğrenebilirler. Mart ayı başında yürürlüğe giren EYT yönetmeliği, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılığa girenleri kapsamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu