Ekonomi

Dünyada ilk 3’te yer alan niş bakterilere odaklanılmıştır

Özlem ERMİŞ BEYHAN

Prebiyotikler konusundaki çalışmalarıyla tanınan ve dünyanın önde gelen bilim adamlarıyla birlikte “Kanserin Bakteriyel Tedavisi” kitabının yazarlarından biri olan Biyolog Ali İstek Akın’ın kurucu ortağı olduğu Next-Microbiome da bunlardan biri. Akın’ın üzerinde çalıştığı niş bakterilere odaklanan şirket, Akkermansia muciniphila bakterisi ile probiyotik alanında çalışan lider bir marka olarak dünya çapında bu bakteriyle çalışan üç şirketten biri.

Silikon Vadisi’nde kuruldu

Next-Microbiome, ABD’nin Kuzey Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi’nde kuruldu ve halen Türkiye’de üretim yapıyor. İstek Ali Akın, ürünlerinin tamamının FDA onaylı olduğunu, Türk Sağlık Bankası’ndan da onay aldıklarını, Türkiye’den onay almanın hemen her ülkede zor olduğunu anlatıyor.

Next-Microbiome bu yıl toplam 1 milyon Euro’nun üzerinde ciro hedefliyor. Satışların gelecek yıl ikiye veya üçe katlanması planlanıyor. Hedef ülkeler arasında sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa Birliği, İngiltere ve Singapur yer alıyor.

Mikroorganizmalar yaşamın genetik kodlarını taşır

Rıza Ali Akın, bakterilerin değerini şöyle anlatıyor: “Dünyanın oluşumundan günümüze kadar varlığını sürdüren ve milyarlarca yıldır varlığını sürdüren mikroorganizmalar, biyolojik yaşamın genetik kodlarını taşıyor. Yararlı bakterilerin insan sağlığı ve bağışıklık açısından hayati önem taşıdığına inanıyorum. Kişinin mikrobiyotası doğumdan önce anne karnında oluşmaya başlar ve anne adayının kullandığı her antibiyotik ve/veya endüstriyel gıda çocuğunun tüm yaşamını derinden etkileyerek çocuğunun mikrobiyotasını da etkiler. “Mikrobiyomunuza iyi bakarsanız, o da size iyi bakar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu