Ekonomi

Çin’in merkezi hükümeti rekor seviyelerde borçlanıyor

Bloomberg hesaplamalarına göre, vadesi gelenler hariç bu çeyrekte satılan devlet tahvillerinin ölçüsü 277 milyar yuan’a (40 milyar $) ulaştı ve bu, resmi ChinaBond web sitesinin veri yayınlamaya başladığı 1997’den bu yana bire bir döngüdeki en yüksek seviye.

İlk üç ayda brüt tahvil ihracı bir yıl öncesine göre yüzde 35 artarak 2,1 trilyon yuan’a ulaştı.

Çin’in bu ayın başlarında Ulusal Halk Kongresi’nde açıklanan 2023 bütçesinde Pekin, biraz daha büyük bir mali açığı finanse etmek ve eyaletlerin artan mali stresle başa çıkmasına yardımcı olmak için merkezi hükümet borçlanmasını geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 artırma planlarını özetledi. Ayrıca, şehirlerdeki drenaj sisteminin iyileştirilmesi gibi altyapı iyileştirmelerine yönelik yatırımları genişletmeyi planlıyor.

Politika yapıcılar, bu yıl için yaklaşık yüzde 5’e ulaşmayı hedefledikleri büyümeyi hızlandırmak için tüketimde COVID sonrası toparlanmaya güveneceklerinin sinyallerini verdiler.

sungurlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu