Haber

Çin, Taliban yönetimindeki Afganistan’a büyükelçi atadı

Taliban yönetimi, yeni Çin Büyükelçisinin güven mektubunu başbakana sunduğunu duyurdu. Taliban yetkilileri 13 Eylül Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, bu atamanın, Taliban’ın 20 yıl sonra ikinci kez Afganistan’ın yönetimini devraldığı Ağustos 2021’den bu yana ülkeye büyükelçi düzeyinde yapılan ilk atama olduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

“BAŞBAKAN AKHUND GÜVEN MEKTUBUNU TÖRENLE KABUL ETTİ”

Taliban yönetiminin sözcü yardımcısı Bilal Karimi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Afganistan İslam Emirliği Başbakanı Muhammed Hasan Akhund, Çin’in Afganistan’a atadığı yeni büyükelçi Zhao Xing’in güven mektubunu düzenlenen törenle kabul etti.”söz konusu.

Taliban yönetiminden bir dışişleri bakanlığı sözcüsü de söz konusu atamanın, 2 yılı aşkın süredir devam eden Taliban yönetimi altında yapılan ilk büyükelçi ataması olduğunu doğruladı.

Taliban dünyadaki hiçbir yabancı hükümet tarafından resmi olarak tanınmıyor. 2019 yılından bu yana görevde olan Çin’in önceki Afganistan Büyükelçisi Wang Yu’nun görev süresi Ağustos ayında sona erdi. Pakistan ve Avrupa Birliği (AB) gibi ülke ve kurumlar, başkent Kabil’deki diplomatik misyonlarını yönetmek üzere ülkeye üst düzey diplomatlar gönderse de bu kişiler maslahatgüzar unvanını taşıyor.

kemaliye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu