Haber

BM’ye bağlı 18 kuruluştan ‘Gazze’ çağrısı: İnsani ateşkes derhal hayata geçirilmeli

İsrail’in yoğun bombardımanı altındaki Gazze’de 7 Ekim’de çıkan çatışmalar devam ederken, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı 18 kuruluş ve sivil toplum örgütleri “insani ateşkes” çağrısında bulundu. Açıklamada, “Derhal insani ateşkese ihtiyacımız var. 30 gün oldu. Bu kadar yeter” denilerek, hızla artan ölü sayısı konusunda “endişe” olduğu ifade edildi.

‘DÜNYA DEHŞETLE İZLİYOR’

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Kadın Birimi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Gıda Programı’nın (WFP) aralarında bulunduğu kuruluşlar, yardımların bir an önce Gazze’ye ulaştırılması gerektiğini belirtti. Açıklamada, “Yaklaşık bir aydır dünyanın İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında gelişen durumu şok ve dehşet içinde izlediği” ve uluslararası insan hakları hukukuna uyulması gerektiği belirtildi. Açıklamada, yerleşim yerlerinin, barınakların, hastanelerin ve ibadethanelerin bombalanmasının yanı sıra Gazze halkının hak ve hizmetlerinden mahrum bırakılmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

UNWRA: 88 İŞÇİ ÖLDÜ

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 88 çalışanının öldüğünü bildirdi. “Bu, şimdiye kadar tek bir çatışmada kaydedilen en yüksek personel sayısı.” açıklamada şöyle denildi.

İRAN’DAN ULUSLARARASI KURULUŞLARA MEKTUP

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, İsrail’in Filistin halkına yönelik eylemlerini kınamak, ciddi uluslararası hukuk ihlallerinin tekrarının önlenmesi ve acil önlem alınması amacıyla uluslararası kuruluşlara mektup gönderdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Abdullahiyan, BM ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) genel sekreterleri ile BRICS üyesi beş ülkenin dışişleri bakanlarına mektup gönderdi. Açıklamada Abdullahiyan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ŞİÖ Genel Sekreteri Zhang Ming ve beş BRICS üyesi ülkenin (Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika) dışişleri bakanlarına ayrı bir mektup göndererek, Uluslararası toplum İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmalıdır. Tedbir alınmasını istediği kaydedildi.

Abdullahiyan, söz konusu mektuplarda, ABD ve bazı Batılı ülkelerin İsrail’e verdiği desteğin “bu rejimin suçlarının devamına ve uluslararası hukuk ihlallerinin tekrarlanmasına zemin oluşturduğunu” belirtti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını ‘savaş suçu’ olarak nitelendiren Abdullahiyan, uluslararası toplumun harekete geçmemesi halinde Gazze’de büyük bir insani felaketin yaşanabileceği uyarısında bulundu. Abdullahiyan, uluslararası kuruluşlara yaptığı açıklamada, “İsrail’in uluslararası hukuku ihlal eden eylemlerini kınayarak, “Saldırganlığın derhal ve koşulsuz olarak sona erdirilmesi, Gazze ablukasının kaldırılması ve insani yardımın ulaştırılması için gerekli tedbirlerin alınması.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu