Haber

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi ve BM-Rusya Mutabakat Zaptı’nın uygulanmasına ilişkin sorunları anlattı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin ve BM ile Rusya arasındaki Mutabakat Zaptı’nın uygulanmasına ilişkin bazı önemli sorunların devam ettiğini belirterek, “Ancak Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM temsilcileri görüşmelerini sürdürecek. bu sorunlar.” söz konusu.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin çatışma halindeki sivillerin korunmasına ilişkin oturumunda konuştu.

Dünyanın sivilleri koruma konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çeken Guterres, bu yükümlülüklerin uluslararası insancıl hukukta açıkça ifade edildiğine dikkat çekti.

Guterres, “Uluslararası insani hukukun anlamını ve amacını asla göz ardı etmemeliyiz. Uluslararası insancıl hukuk, yaşam ve ölüm, ayıklık ve anarşi arasındaki farkı belirler.” terimini kullandı.

İnsani yardım görevlilerine inançlı erişimin değerine vurgu yapan Guterres, söz konusu kişilere yönelik saldırılara son verilmesi ve işlerinin kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, hayati öneme sahip insani yardımın liman ve depolarda insanlar ölürken eşitsizlik nedeniyle çürümesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, BM Güvenlik Konseyi’nin üye devletlerin savaş kurallarına uymasını sağlamada önemli bir role sahip olduğunu sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri, “Siviller, silahlı çatışmanın ölümcül etkilerinden büyük zarar gördü. Şimdi onları korumak için sözümüzü tutmalıyız” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Taraflar, Tahıl Girişimi’ndeki sorunları çözmek için müzakere etmeye devam edecek.

Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi ile BM ile Rusya arasında çatışmalarda sivillerin korunması bağlamında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın gıda krizinin etkilerini azaltmak için önemli bir örnek oluşturduğunu belirterek, piyasanın daha istikrarlı hale geldiğini ve gıda fiyatlarının arttığını hatırlattı. bu girişim sayesinde azaldı.

Guterres, Rusya’nın girişime 60 gün daha katılmaya devam edeceğini teyit etmesini memnuniyetle karşıladı. dedi.

Guterres, gelecekte Rusya ve Ukrayna’dan gıda ve gübre ihracatının küresel tedarik zincirlerine ulaşmaya devam etmesini umduklarını belirterek, girişimin bunu amaçladığını ve BM’nin girişime tam destek vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

kozakli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu