Ekonomi

Avrupa borsaları finans sektörünün gücüyle yükseliyor; Novo Nordisk zirvede

Avrupa piyasaları Çarşamba sabahı hafifçe yükseldi ve finans sektöründeki güçlü performansın etkisiyle art arda altıncı günde de kar açıkladı. 0822 GMT itibariyle STOXX 600endeks %0,2 artış kaydetti.

Finansal hizmetler sektörü, 2023’ün dördüncü çeyreği için beklenenden yüksek kâr açıklayarak yeni bir rekor kıran İspanyol bankası Santander (BME:) tarafından destekleniyor. ŞARKI SÖYLEME)’deki %1,7’lik artıştan önemli ölçüde etkilenerek %0,5’lik artışla başı çekti.

Yatırımcılar ABD ekonomisinde olası faiz düşüşlerinin işaretlerini ararken, ABD Merkez Bankası’nın TSİ 19.00’da yapacağı politika açıklamasına odaklandı.

Avrupa endeksi, Avrupalı ​​şirketlerin güçlü kar raporları ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşüreceğine dair artan beklentilerin etkisiyle hafta başında iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Endeks üst üste üçüncü ayını da kazançla kapatma yolunda ilerliyor.

Bireysel hisse hareketlerinde Danimarkalı ilaç şirketi Novo Nordisk’in hisseleri %1,7 oranında artarak tarihi bir zirveye ulaştı. Bu artış, Avrupa’nın en değerli şirketi olarak bilinen şirketin, kilo verme ilacı Wegovy’nin başarısı sayesinde satışlarda ve faaliyet kârında bir yıl daha çift haneli büyüme öngörmesinin ardından geldi.

Buna karşılık İsveçli moda perakendecisi H&M, hisselerinin %8,9 oranında düşmesiyle önemli bir düşüş yaşadı ve bu da onu STOXX 600’ün düşük performans gösteren şirketi haline getirdi. Düşüş, şirketin dördüncü çeyrek marjında ​​düşüş açıklaması ve CEO’sunun istifasının ardından geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu