Ekonomi

Asgari Ücret Artışı Yoksulluğu Artırıyor

MUSTAFA USTA

Sinop Emek Barış Demokrasi Platformu Devralma Sözcüsü Kadir Demir, “Asgari ücret artık bir tür genel ücret haline geldi. Devlet genel ücretlendirmeyi asgari ücret üzerinden yapıyor. Bugün asgari ücret 11 bin 400 lira. Öncelikle, 3 kişilik asgari ücretin devletin kendi organları tarafından açıklandığı veya farklı kurumlar tarafından yapıldığı “Dört kişilik bir ailenin geçim endeksine göre belirlenmeli” dedi.

Sinop Emek Barış Demokrasi Platformu Transfer Sözcüsü Kadir Demir asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı. Demir’in açıklaması şöyle:

“BU RAKAMLAR DAHA FAZLA YOKSULLUK DEMEKTİR”

“Asgari fiyat artık genel bir fiyatlandırma biçimi haline geldi. Devlet taban fiyata göre genel fiyatlandırma yapıyor. Bugün asgari fiyat 11 bin 400 lira. Öncelikle 3-4 kişilik bir ailenin geçim endeksine göre yapılıyor. Devletin kendi organları tarafından duyurulan veya farklı kurumlarca yapılan kişiler.Bunun altında yapılabilecek bir fiyatlandırma veya artış, geçimini zor sağlayan, yoksulluk içinde yaşamını sürdüren dar gelirlileri mutlaka daha da zor durumda bırakacaktır. Dolayısıyla bugünkü 11 bin 400 lira ve yılbaşından sonra yapılacağı veya kamuoyuna konuşulacağı açıklanan rakam kesindir ve zaten dar gelirli insanların zar zor geçindiği bir ortamda kesinlikle daha da fakirleşmelerine neden olacaktır. ve aylık enflasyon oranları açıklandı. ENAG’ın açıkladığı rakam yüzde 126. Yani yıllık enflasyon bu. Ancak asgari ücret belirlenirken yüzde 20 oranında artış yapılıyor. – 30 civarında. bu vergi dilimlerine dahil edildiğinde, toplumun yüzde 40’lık kesimi, özellikle de çalışanlar dikkate alındığında bu rakam kesinlikle daha fazla yoksulluk, daha fazla yoksullaşma anlamına geliyor. Bunu bu şekilde kabul etmek gerekir.

“EMEKLİLER HER GEÇEN GÜN DAHA ZOR ŞARTLARDA YAŞIYOR”

Ben de kamu emeklisiyim. Devlet sayesinde bize 5 bin lira ikramiye verdiler. Ne zaman verileceği henüz belli değil. 15 Kasım’ı geçmeyeceği açıklandı. Bugün emeklilerin önemli bir kısmının 7 bin 500 lirayla geçinmek zorunda olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla akaryakıt ve motorin fiyatlarının 35-40 lira arasında değiştiği bir coğrafyada, bu artışların tüketim konularına yansıması sonucunda emekliler her geçen gün daha zor koşullar altında yaşama durumuyla karşı karşıya kalıyor. Ancak biz emekliler ikramiye yerine, Cumhuriyetin 100. yılında 29 Ekim’de emeklileri gerçekten rahatlatacak, yaşam koşullarına göre yaşam beklentilerini daha uygun bir şekilde sürdürmelerini sağlayacak bir fiyat artışı bekliyorduk. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu