Haber

‘Alper Gezeravcı uzaya astronot olarak değil turist olarak gidiyor’ iddialarına DMM’den yanıt

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) tarafından yapılan açıklama şöyle;

Uzay turistlerinin amacı kişisel bir deneyim yaşamak ve uzaya seyahat etmektir. Uzay turistlerinin uzayda bilimsel çalışma yürütmek veya uzay aracını kontrol etmek için herhangi bir yetkinliğe sahip olmaları gerekmiyor.

Öte yandan astronot olmak ciddi bir sorumluluk, vasıf ve vasıflar gerektiriyor. Bu nedenle astronotlar, bilimsel alanlarda uzman olabilecek veya uzay aracına pilotluk yapabilecek potansiyele, mesleğe ve altyapıya sahiptir. Aynı zamanda tüm bu yeterlilikler sayesinde bir astronot, mikro yerçekimi ortamında bilimsel araştırma ve deneyler yapabilecek kadar çok yönlüdür.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar literatüre katkı sağlayacak çalışmaların yer aldığı 13 deney gerçekleştirecek. Amaç, uzaydaki bilgiyi artırmak, uzaydaki yaşam koşullarını anlamak ve gelecekteki uzay görevlerine hazırlanmak için görevleri yerine getirmektir.

Lisans eğitimini İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında tamamlayan Alper Gezeravcı, yüksek lisansını Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde tamamladı.

Türk Hava Kuvvetlerinde görev yapan Gezeravcı’nın aralarında T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesi bulunuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot olarak 7 yıllık tecrübeye sahiptir.

Gezeravcı, Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre hazırlanması, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının denetim sürüşleri öncesi muayenesi ve filo dokümantasyon standartlarının denetiminden sorumluydu.

Astronotumuz, tüm yetkinliği ve deneyiminin yanı sıra, Axiom Mission 3 (Ax-3) lansmanı öncesinde 200 farklı testi geçerek yaklaşık 2 yıl hazırlık eğitimi aldı.

Milli Uzay Programı’nın “İlk İnsanlı Uzay Misyonu” kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom Mission 3 (Ax-3) grubunun lansmanı yapılacak. 19 Ocak 2024 saat 00:49 (Türkiye saati ile). planlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu