Ekonomi

AB ülkeleri Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar üzerinde anlaştı

AB Dönemi Lideri İsveç’in resmi sosyal medya hesabından, “Bugün AB ülkelerinin büyükelçileri Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi üzerinde anlaştılar.” paylaşıldı

Gönderide, “Paket, yaptırımlardan kaçınmaya karşı önlemleri ve listeye alınacak kişileri içeriyor” denildi. ifadesi kullanıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “11. yaptırım paketimizle ilgili siyasi anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum” dedi. değerlendirmesini yaptı. Yaptırımların ek ihracat kısıtlamalarıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “savaş makinesine” bir darbe daha vuracağını belirten von der Leyen, Kremlin’i destekleyen kurumların da hedef alındığını kaydetti. Von der Leyen, mevcut yaptırımlardaki boşlukları kapatarak Rusya’nın kısıtlayıcı tedbirler altındaki eserlere erişimini engelleyeceklerini belirtti.

Yeni yaptırım paketinin tüm detayları henüz paylaşılmadı.

AB’nin Rusya’ya yönelik hazırladığı 11’inci yaptırım paketi, mevcut yaptırımların ihlal edilmesini önlemeye ve yaptırımlardaki boşlukları doldurmaya odaklandı.

Paket, Rusya’ya gönderilmesi yasak olan eserlerin listesini genişletti ve bu eserlerin üçüncü ülkelerden geçişini önlemek ve yaptırımların aşılmasıyla mücadele etmek için yeni bir aracın kurulmasını içeriyordu.

AB bugüne kadar Rusya’ya karşı 10 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede Rusya’ya petrol ve kömür başta olmak üzere ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks mallar ve altın gibi konularda geniş kapsamlı kısıtlamalar getirildi. Binden fazla kişinin ve 200’den fazla kurumun mal varlığı donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu