İş

AB Ülkeleri Dijital Platform Çalışanlarına İşçi Hakları Verecek

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, dijital platformlar üzerinden çalışan kişilere fiili çalışma düzenine uygun yasal istihdam statüsü ve özlük hakları vermeye hazırlanıyor.

AB Yönetim Kurulu, dijital platform çalışanlarının hakları için hazırlanan yeni yasaya ilişkin Avrupa Parlamentosu (AP) ile yapılan müzakerelerde üye ülkelerin ortak tavır belirlediklerini bildirdi.

Buna göre dijital platformlarda esnek olarak çalışanların özlük haklarına kavuşması sağlanacak ve çalışma koşulları iyileştirilecektir.

Dijital platformlar için çalışan kişilerin istihdam durumu gerçekten belirlenecek.

Bir dijital platformun patron olup olmadığı, bir denetim kriterleri listesi ile belirlenecektir.

Kriterler listesi, çalışanların performansının elektronik olarak izlenmesini, çalışma saatlerini seçme yetkilerinin kısıtlanmasını, işten çıkarılmanın önlenmesini, üçüncü şahıslar adına çalışılmasını engellemeyi, tavan fiyat uygulanmasını, görünüş veya davranış kurallarının belirlenmesini ve çalışanın çalışma saatlerinin kısıtlanmasını içerecektir. taşeron kullanımı.

Kriterlerden en az 3 tanesi karşılanırsa, bu kişiler yasal olarak serbest çalışan yerine platform çalışanı olarak kabul edilecektir.

Hukuki süreçlerde rastgele istihdam menfaatinin olmadığını ispatlamak dijital platformun sorumluluğunda olacaktır.

Platform çalışanı olarak sınıflandırılanlara, ikamet ettikleri ülkedeki çalışanlar için ücret ve toplu iş sözleşmesi gibi çeşitli haklar tanınacak.

Bu sayede dijital platformlar üzerinden çalışan kişilere fiili çalışma durumlarına karşılık gelen yasal istihdam statüsü sağlanacaktır.

AB ülkelerinde çeşitli dijital platformlar aracılığıyla şoförlük, kuryelik gibi farklı işlerde çalışan 28 milyondan fazla insan var.

Bu kişilerin büyük çoğunluğu serbest meslek sahibi olarak sınıflandırılmaktadır.

Yasa, AP’nin ortasında AB ülkeleriyle yapılacak müzakereler sonucunda nihai halini alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu