Haber

700 yıllık tarihi evler canlandırılıyor

KOCAELİ (İGFA) –Doğal Sürdürülebilir Savunma ve Kontrollü Kullanım Alanı içinde yer alan Tavşancıl Mahallesi 700 yıllık geçmişiyle tarih kokuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dilovası Belediyesi tarafından 2021 yılında Tavşancıl Mahallesi’nde yürütülen çalışmalarla 21’i tescilli, 46’sı tescilsiz olmak üzere toplam 67 tarihi yapının yenilenmesi için çalışmalara başlandı.

Tarihi konutların restorasyon ve rölöve çalışmaları devam ederken, Osmanlı hamamında da çalışmalara başlandı. Ayrıca Milli Mücadele’nin kahramanlarından Yahya Kaptan’ın Dilovası ilçesinde şehit olduğu konut da restore ediliyor.

100 MİLYON LİRALIK DEV BÜTÇE

Dilovası’nın tarihi bir ilçe olduğunu ve çalışmalarını bu çerçevede yaptıklarını söyleyen Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Dilovası; Sanayi şehri, kültür şehri olmasının yanı sıra tarihi bir şehirdir. Burada; Osmanlı döneminden kalma 700 yıllık tarihi binalarımız var. Şu anda, tek tek binaların onarım çalışmaları başladı. 700 yıllık tarihi konutlarımızı yeniden canlandırıyoruz” dedi.

6 binada eş zamanlı çalışmaların devam ettiğini kaydeden Başkan Şayir, “Bundan sonra bunların planlaması bitti. Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde sokak iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Proje etap etap yapılacak. Etap etap yapılacak. Birkaç etap halinde yapılacak ama bütçesi 100 milyon TL’yi aşıyor. 63 tane tarihi binamız var.” Yahya Kaptan’ın yakalandığı ev ve yaşadığı ev burada. Yahya Kaptan’ın anıtı da burada. Bu nedenle, bu bir tarih. Burası bizim tarihi şehrimiz, burası bizim tarihi ilçemiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu